Diamenty & Brylanty | Dostawa w 24h
USD | PLN | EUR        

Aktualności

W RPA znaleziono błękitny diament wart miliony USD

2014-01-23

W południowoafrykańskiej kopalni diamentów Cullinan, 40 km od Pretorii, znaleziono wyjątkowo rzadko spotykany, błękitny diament o wadze 29,6 karatów.
Jego rynkowa wartość oceniana jest na ok. 20 mln dolarów.


- Kamień ma niezwykle rzadko spotykaną, intensywnie błękitną barwę o dużym stopniu nasycenia toni i głębi. Po oszlifowaniu ma potencjał stania się kamieniem wielkiej wartości i znaczenia - stwierdziła spółka górnicza Petra Diamonds w komunikacie.

- Błękitne diamenty należą do najrzadszych i najbardziej poszukiwanych, a kopalnia diamentów Cullinan jest ich najważniejszym źródłem na świecie. Ostatnio znaleziony kamień należy do najbardziej niezwykłych znalezisk w tym miejscu - zaznacza spółka.

W 2013 r. Petra Diamonds sprzedała mniejszych rozmiarów błękitny diament o wadze 25,5 karata za 16,9 mln USD. Ostatnio odkryty kamień, jako większy, wart jest więcej, choć jego cena zależy od tego, czy zostanie sprzedany w jednym kawałku, czy też pocięty na kilka mniejszych.
Spółka jest właścicielem kopalni Cullinan od 2008 r. Prowadzi operacje górnicze również w Botswanie i Tanzanii.

W 1905 r. w kopalni tej znaleziono największy znany na świecie nieoszlifowany diament tzw. Cullinan Diamond o wadze 3106 karatów.
Przecięto go na dwie części i nazwano Pierwszą i Drugą Gwiazdą Afryki. Dzisiaj są częścią brytyjskich klejnotów koronnych przechowywanych w skarbcu Tower we wschodnim Londynie.


powiadom znajomych:zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.