Diamenty & Brylanty | Dostawa w 24h
USD | PLN | EUR        

Aktualności

Diamenty TTLB i TTLC - diamenty o lekkim odcieniu brązowym lub żółtym

2012-07-25
Określenia diamentów TLB i TTLB są odpowiednio akronimami angielskiego Top Light Brown i Top Top Light Brown. Nazwa odnosi się do barwy diamentów, które posiadają delikatny brązowy odcień i są zaliczane do kamieni z tzw. Serii Brown. Diamenty te, wbrew krążącym opiniom, nie są zaliczane do diamentów o barwach fantazyjnych, ponieważ odcień barwy kamieni TLB odpowiada barwie M, N, O według skali barw GIA, natomiast kamieni TTLB barwie J, K, L. Według powszechnej opinii jubilerów kamienie TTLB bardzo dobrze wyglądają w oprawie z żółtego złota.

Określenia diamentów TLC i TTLC są odpowiednio akronimami angielskiego Top Light Cape i Top Top Light Cape. Nazwa odnosi się do barwy diamentów, które posiadają delikatny żółtawy odcień i są zaliczane do kamieni z tzw. Serii Cape. Diamenty te również nie są zaliczane do diamentów o barwach fantazyjnych, ponieważ odcień barwy kamieni TLC (podobnie jak w przypadku kamieni TLB) odpowiada barwie M, N, O według skali barw GIA, natomiast kamieni TTLC barwie J, K, L.

Nazwą Cape zwyczajowo określa się diamenty typu Ia o żółtym odcieniu barwy, których nazwa nawiązuje do Old Terms i pochodzi od dawnej angielskiej nazwy Prowincji Przylądkowej w RPA (Cape Colony), gdzie w przeszłości znajdowano kryształy diamentów o takiej barwie.

Diamenty TTLB i TTLC dostępne są w wielkościach od 0,01 do 1,00 karata, a ich zaletą, poza zwykle wysoką czystością i dobrym szlifem, jest stosunkowo niska cena w porównaniu do stosowanych komercyjnie w jubilerstwie kamieni o barwie H-I. Na rynkach diamentowych takie kamienie oferowane są w cenach od ok. 200-300 USD/ct.

* Seria Cape [ang. Yellow Lines] – zaliczane są do niej diamenty jubilerskie żółtawe do żółtych, które wykazują charakterystyczne linie absorpcyjne o falach długości: 478,0; 465,0; 451,0; 435,0; 423,0; 415,5; 401,0 i 390,0 nm.

* Seria Brown [ang. Brown Lines] – zaliczane są do niej diamenty jubilerskie brązowawe do brązowych, które wykazują charakterystyczną linię absorpcji o fali długości 504,0 nm, a także czasem słabą linię przy 498,0 nm i rzadko przy 537,0 nm.

* Old Terms – klasyfikacją tą, pochodzącą z początku XX stulecia, objęto diamenty należące do tzw. „szeregu żółtości” (od bezbarwnego do żółtego). Określana barwa miała jednak charakter opisowy, o bezstopniowym przejściu pomiędzy poszczególnymi odcieniami zabarwienia. Przyjmowaną terminologię (nazwy), dla poszczególnych odcieni barw, najczęściej kojarzono z nazwą nowoodkrytej kopalni w RPA (Jager – kopalnia Jagersfontein, Top Wesselton, Wesselton – kopalnia Wesselton), miejscem występowania (Top Cape i Cape od Cape of Good Hope (Przylądek Dobrej Nadziei)) lub barwą szkła kryształowego (Top Crystal, Crystal). Dla diamentów o najwyższej jakości zarezerwowano nazwę River (rzeka), ponieważ zauważono, że diamenty pochodzące ze żwirowisk i piasków rzek (złoża wtórne) mają znacznie lepszą barwę niż kamienie pochodzące z kopalni. Dla kamieni żółtawych do żółtych przyjęto nazwę Light Yellow (jasnożółty) lub Yellow (żółty).

powiadom znajomych:



zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.