Diamenty & Brylanty | Dostawa w 24h
USD | PLN | EUR        

Aktualności

Diament sprzedany na aukcji za 30,6 mln USD

2013-10-07

Bezbarwny, czyli biały, 118-karatowy diament wielkości małego jajka został sprzedany na aukcji w Hongkongu za rekordową kwotę 30,6 miliona USD.

W telefonicznej licytacji, zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby's, uczestniczyły dwie osoby. Po zaledwie sześciu minutach jeden z licytujących zrezygnował. Organizowane w Hongkongu co pół roku aukcje klejnotów i dzieł sztuki regularnie przyciągają zamożnych kolekcjonerów, głównie z Chin kontynentalnych i innych krajów Azji.

Sprzedany diament jest bez skazy. Kamień ten wydobyto i oszlifowano dwa lata temu w Afryce. Konkretnego kraju pochodzenia nie ujawniono. Przed oszlifowaniem kamień ważył 299 karatów. Jest największym bezbarwnym diamentem, ocenionym przez Gemmologiczny Instytut Ameryki.

Szczęśliwy nabywca, który zastrzegł sobie anonimowość, zapłacił za niego 212 milionów dolarów hongkońskich, czyli 27,3 mln USD, nieco poniżej prognozy, która mówiła o 28-35 mln USD. Wraz z prowizją domu aukcyjnego ostateczna cena wyniosła 30,6 mln USD.

Poprzedni rekord padł w Genewie. W maju br. biały diament poszedł tam pod młotek za 26,7 miliona USD. Organizatorem licytacji był dom aukcyjny Christie's.

Podczas poniedziałkowej aukcji w Hongkongu sprzedano też m.in. błękitny diament ważący 7,6 karata. Kamień ten osiągnął 125 milionów dolarów hongkońskich (16,1 mln USD), nie licząc prowizji.

Światowy rekord na aukcji kamieni szlachetnych został ustanowiony w 2010 roku, kiedy londyński jubiler Laurence Graff zapłacił na aukcji 46 mln USD za różowy diament ważący 24,8 karata.

Ten rekord może być pobity już w listopadzie br., gdy na aukcji Sotheby's w Genewie wystawiony zostanie różowy diament ważący 59,6 karata.


powiadom znajomych:zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.