Diamenty & Brylanty | Dostawa w 24h
USD | PLN | EUR        

Aktualności

Diamenty - analiza kanadyjskiego rynku

2011-02-13
Nowe odkrycia
Diamenty poszukiwano w Kanadzie już w XVI wieku. W 1541 roku król Francji Franciszek I wysłał Jacques’a Cartiera na poszukiwania mitycznego miejsca bogatego w złoto i srebro. Zalazł on dużo świecących kamieni, które uznał za diamenty. Niestety, były to kryształy kwarcu i do dzisiaj we Francji używa się określenia „fałszywy jak kanadyjski diament”. Nie zraziło to jednak współczesnych geologów.

Początkowo znajdowano małe diameny o kolorach żółtych i brązowych, z wieloma inkluzjami. Pierwsze kimberlity zlokalizowano w okolicy Kirkland, Ontario i na północnym zachodzie Kanady. Spółki takie jak De Beers, Rio Tinto, Ashton Mining, czy BHP Biliton prowadzą badania geologiczne na terenach kanadyjskich. Najbardziej znaczące odkrycia miały miejsce w Lac de Gras na Terytoriach Północno-Zachodnich. W odkrytych tam kimberlitach zbudowano kopalnie Ekati i Diavik. Dzięki odkryciom w Lac de Gras, udział Kanady na rynku wzrośnie niebawem do około 17-18 % światowego zysku z produkcji diamentów. Na poszukiwania i badania geologiczne, spółka Ashton przewiduje wydatki w wysokości 7,3 mln $ rocznie. Ukończono też program wydobywczy w dużej części kratonu Wschodni Superior, w północnym Quebecu. Obejmuje on obszar 425 tys. km2 i z tego obszaru zebrano do analiz 1700 próbek gliny morenowej i żwiru polodowcowego.

Programy wiertnicze prowadzone w północnych obszarach Otish, sprawdziły w latach 2001 – 2002 około10 geofizycznych anomalii, co doprowadziło do odkrycia 7 kimberlitów. Musimy sobie jednak zdać sprawę, że droga od momentu określenia zawartości mikrodiamentów w próbkach, do przejścia do dalszej eksploatacji jest długa i trwa około 8–15 lat. Mimo tak długiego okresu badań, strategiczne działania Kanady jak i spółek działających na tym terenie, mają na celu podjęcie kolejnych prac, które wykażą ekonomiczną opłacalność nowo odkrytych terenów. Aby uzyskać wysoką opłacalność wydobycia, inżynierowie i geolodzy opracowują specjalistyczne plany wiertnicze i wydobywcze, które są realizowane mimo ciężkich warunków klimatycznych – już w październiku temperatura spada do minus 40 stopni Celsjusza.

Badania w Kanadzie, w okolicy Lac de Gras, rozpoczęto w latach 50. Początkowo zidentyfikowano podwyższoną koncentrację minerałów, później porównano ją z wynikami koncentracji diamentów w kimberlitach komercyjnych, natomiast działania dalsze potrzebne do uruchomienia kopalni i do wydobycia pięknych, czystych oktaedrów, w które obfitują kimberlity kanadyjskie, to okres bardzo długi i kompaniom eksploatującym te tereny zajęły lata od 1991–2003 roku. Dzięki odkryciom w Lac de Gras i rozwijaniu się kopalni Ekati, Kanada jest obecnie piątym producentem diamentów na świecie. W połączeniu z przewidywaną produkcją kopalni Diavik w 2003 roku, oraz Snap Lake w 2005 r., Kanada wyprzedzi RPA i stanie się trzecim największym producentem diamentów na świecie po Botswanie i Rosji.

powiadom znajomych:



zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.